Wszyscy posiadamy różne plamki i piegi na skórze, stąd problem likwidacji przebarwień może dotyczyć naprawdę wszystkich. Te najczęstsze powstają w wyniku promieniowania UV. Gdy nasze ciało wystawione jest na działanie promieni słonecznych bez jakichkolwiek zabezpieczeń, a przy tym nie zastosujemy kremu z filtrem UV, istnieje ryzyko, że na skórze pojawią się przebarwienia.
Tego typu defekty skórne ujawniają się zwykle jesienią, wraz z zanikaniem opalenizny. Nie tylko słońce jest przyczyną powstawania przebarwień. Bywa, że są wywoływane poprzez stosowanie lekarstw, ziół, a nawet kosmetyków. Skłonność do takich zmian skórnych bywa dziedziczna. Likwidacja przebarwień może być wykonana za pomocą tuszowania ich korektorem, podkładem albo samoopalaczem. Sporo można zdziałać dzięki kremom wybielającym. Najlepiej jednak skorzystać ze specjalnych zabiegów, jakie oferuje nam medycyna estetyczna. Daje to pewność skutecznego i bezpiecznego działania.
Skórne przebarwienia uznaje się za defekt kosmetyczny. Z uwagi na obraz histologiczny dzielimy przebarwienia na naskórne, skórne oraz mieszane. Za te pierwsze odpowiadają melanocyty na naskórku, które produkują nadmierną ilość melaniny. Są to w tym wypadku m.in. piegi, ostuda oraz plamy soczewicowate starcze. Likwidacja przebarwień zależy w głównej mierze od ich rodzaju.
Piegi
Są to drobne, nieregularne, bardzo liczne jasno bądź ciemnobrązowe plamki. Powstające w wyniku działania światła słonecznego, dlatego zauważymy je zwykle na twarzy oraz na rękach. Najczęściej pojawiają się już na wczesnych etapach życia – od około drugiego roku życia, później stopniowo ich przybywa.
Piegi są gładkie i nie wyrastają ponad skórę. Ich brązowe zabarwienie pochodzi z nadmiaru melaniny, przy odpowiedniej ilości melanocytyów. Ich powstawanie jest często uwarunkowane genetycznie, a zatem jest to dziedziczne, jako autosomalna cecha dominująca. W tym wypadku ich usuwanie wcale nie jest konieczne.
Ostuda
Ten rodzaj przebarwienia skóry najczęściej spotykany jest u kobiet po przekroczeniu 30-go roku życia. Te zmiany skórne są nieregularne, bez zażaleniowych oznak, widoczne na twarzy. Z uwagi na symetrię ognisk jego wygląd jest maskowaty. Ostuda w największe liczbie przypadków spotykana jest u kobiet w ciąży, a także w trakcie zaburzeń endokrynologicznych. Do ich usuwania zwykle zalecane są zabiegi medycyny estetycznej.
Plamy soczewicowate starcze
Nazwa nie jest tu przypadkowa, gdyż przebarwienia te przypominają ziarna soczewicy. Są okrągłe lub owalne i dość wyraźnie oddzielają się od zdrowej skóry. Plamy pojawiają się w miejscach nieosłoniętych przed promieniowaniem UV, szczególnie na twarzy, dłoniach, szyi, a nawet podudziach. W największej liczbie przypadków występują między 30-tym a 50-tym rokiem życia. Likwidacja luz zmniejszenie przebarwień tego typu także jest możliwa przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej m.in w Gliwicach.